TR

Boğaziçi İçin Elele Verildi

Boğaziçi İçin Elele Verildi

İş, sanat ve cemiyet hayatının önemli isimleri arasında yer alan çok sayıda Boğaziçi Üniversitesi mezunu ve dostu, Boğaziçi Üniversitesi'ne destek amacıyla düzenlenen gecede bir araya gelerek BÜ Vakfı'na 2.299.000 TL bağışta bulundu. Bağışlar öğrenci bursları ve araştırmacılara teşvik olarak kullanılacak.


Boğaziçi Üniversitesi'nin (BÜ) daha da güçlü olmasını sağlamak ve değerlerini yaşatmak amacıyla 2013 yılında başlattığı, Boğaziçi mezunları ve Boğaziçi dostlarının buluştuğu organizasyonların bir yenisi Çırağan Palace Kempinski'de "Boğaziçi Üniversitesi Vakfı'nın 40. Yılında Boğaziçi İçin Elele" adıyla gerçekleşti.

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmed Özkan'ın (BÜ'86) ev sahipliğinde düzenlenen, Boğaziçi Üniversitesi Vakfı'nın (BÜVAK) 40. Yılının da kutlandığı gecede başarılı ve gereksinimi olan Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine burs ve dünya çapında öncü araştırmalar yapan BÜ akademisyenlerine araştırma teşvik fonlarına 2.299.000 TL'lik destek aktarıldı. Geleneksel gecenin bu yılki Onur Konuğu, TÜSİAD eski başkanlarından ve BÜVAK Mütevelli Heyeti Üyesi Dr. Erkut Yücaoğlu (RC '69) oldu. Yine bir Boğaziçili olan, ekranların sevilen yüzü Jülide Ateş İskeçeli'nin (BÜ'97) sunuculuğunu üstlendiği baloda Emir Ersoy ve Orkestrası ile beraber tanınmış müzisyen Keremcem sahne alırken, bağış müzayedesini Turgay Artam yönetti.

Gecede bir konuşma yapan Rektör Prof. Dr. Mehmed Özkan Üniversitenin misyonunun:

"Eleştirel düşünen, özgürlükçü, etik değerleri önemseyen, doğa ve çevre bilinci gelişmiş, yerele kök salmış-evrensele açık, bilimsel, sosyal ve kültürel formasyonu ve özgüveni ile üstleneceği mesleki ve sosyal sorumlulukları başarıyla yerine getirecek bireyler yetiştirip bilim, sanat ve kültürün yaygınlık kazanmasında yardımcı ve öncü olmak..." olduğunu vurgulayarak, bu görevi başarıyla yerine getiren, ülkemizin çok önemli bir değeri olan Boğaziçi Üniversitesi'ni korumak ve güçlendirmenin ülkede herkes için önemli ama en çok da Boğaziçililer için öncelikli bir görev olması gerektiğini söyleyerek mezun ve Boğaziçi dostlarının bağış ve desteklerini istedi.

Gecenin onur konuşmacısı Dr.Erkut Yücaoğlu ise mezunların okula katkısının önemine değinerek "Boğaziçi Üniveritesi, hem hocalarının akademik standartlarının çok yüksek olduğu ve hem milli hem de evrensel değerleri programlarına başarı ile entegre edebildiği için bugün Türkiye'nin en iyi 2-3 üniversitesinden biri, hatta belki de en iyisidir. Dünya sıralamalarında ise en yüksek puanı alan Türk Üniversitesidir." dedi.

BÜVAK kuruluşundan bu yana, 40 yıl içinde, Boğaziçi Üniversitesi'nin faaliyetlerine ve öğrenci burslarına toplam 88 milyon dolar katkıda bulunurken, bunun 45 milyon doları akademik araştırmalara, 12.4 milyon doları öğrenci burslarına, 25.4 milyon doları sosyal-kültürel etkinliklere, 5.3 milyon doları da bina yapımı ve restorasyona ayrıldı. BÜVAK'ın sağladığı burslarla 10.000 başarılı Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi destek aldı.