TR

Sıkça Sorulan Sorular

1) Diplomamı kaybettim ikinci bir diplomayı nasıl çıkartabilirim?


Üniversitemizden alınan diplomaların kaybedilmesi durumunda uygulanacak işlemlere ilişkin Üniversite Yönetim Kurulu kararı aşağıdadır.

a) Üniversitemiz Rektörlüğü’ne ekinde karakol tarafından düzenlenmiş kayıp zaptı, nüfus cüzdan fotokopisi, tirajı yüksek bir gazetede üç gün ara ile yayınlanmış, diploma numarası (0212 359 4408’den öğrenilebilir) ve mezuniyet yılı bilgilerini içeren “ Kayıp Diploma ” ilanı kupürü bulunan bir dilekçe ile Rektörlük Yazı İşleri Şube Müdürlüğü’ne müracaat edilmesi halinde;

b) Yeniden hazırlanan diplomanın üstüne “ İkinci Nüsha ” yazılmasına, arkasına yeniden düzenlenme nedeninin yazılmasına ve yeni diplomanın düzenlendiği tarihteki Rektör ve Dekan/Müdür imzaları ile verilmesine;

Ücret: 500 TL

Hesap numaraları (TL hesabı)
Garanti Bankası Boğaziçi Üniversitesi Şubesi: 6299738
IBAN:TR65 0006 2000 3030 0006 2997 38


2) Mezun olduğuma dair bir yazı nasıl alabilirim?

Mezuniyete ilişkin yazı isteyen her mezuna her zaman verilebilir.İstek yapılırken belgenin hazırlanacağı dil (Türkçe veya İngilizce) belirtilmelidir.İstekler iki türlü yapılabilir:
-Kayıt İşleri Şube Müdürlüğü bankosundan 15 TL'lik banka dekontu ile birlikte 'Belge İstek Formu' doldurularak; Bu durumda belge, en erken, isteğin yapıldığı günün ertesi günü öğleden sonra hazırlanır.
- registr@boun.edu.tr adresinden mail yoluyla (belgenizi almaya gelirken 15 TL'lik dekont yanınızda olmalıdır).Bu durumda belge en erken iki gün sonra hazırlanır.

3) Transkript ve belge nasıl alabilirim?

İsteğin tarafınızdan yapıldığını kontrol edebilmemiz için nüfus cüzdanı veya pasaport fotokopinizin üstüne üniversitedeki bilgilerinizi ve alacak kişinin adını ya da gönderilecek adresi (normal posta ilegönderiyoruz)yazıp imzalamanız ve fakslamanız (tarayarak bu adrese mail yoluyla da gönderebilirsiniz) gerekmektedir.
Ayrıca transkript ücretine ilişkin dekontu da alacak kişinin getirmesi veya fakslamanız gerekiyor.

Resmi belge ücreti 15 TL
Official Transkript adedi 15 TL.
Student Copy transkript ücreti 15 TL
Hesap numaraları :TL hesabı
Garanti BU 6299738 IBAN:TR65 0006 2000 3030 0006 2997 38

Eğer Türkiye'de hesabı yoksa ,
Yurtdışından yapılan basvurular için
-Transkript ücreti 1 adet için 5 dolar veya 5 euro
Dolar hesabı
Garanti Boğaziçi Üniv.şubesi:9002981 IBAN:TR57 0006 2000 3030 0009 0029 81
Euro Hesabi
Garanti Boğaziçi Üniv.şubesi:9002985 IBAN:TR46 0006 2000 3030 0009 0029 85

Kayıt İşleri Faks no:0212 287 09 43

4) Transkript belgemi internet üzerinden pdf formatında alabilir miyim?

Transkript belgenizi internet üzerinden almanız mümkün degildir.

5) Lise diploması ve belgelerimin onaylı fotokopisini nereden nasıl alabilirim?

Dosyanızda bulunan belgelerin (lise diploması, ÖSYM puan kartı, vs.) onaylanmış fotokopisini almak için belge başına 15 TL yatırarak banka dekontu ile birlikte Kayıt İşleri Şube Müdürlüğü bankosuna gelerek 'Belge İstek Formu' doldurmanız gerekmektedir.Belgeler isteğin yapıldığı günün ertesi öğleden sonra hazırlanır.Mezunların dosyaları Kuzey Kampüsdeki Arşiv Ofisinde olduğundan Pazartesi –Perşembe arasında istekler toplanır ve Cuma öğleden sonra hazırlanır.)

6) Yüksek Lisans ve Doktora programlarına başvuru ile ilgili bilgilere nasıl ulaşırım?

Lisansüstü başvurularının tarihleri her yıl Akademik Takvimde ilan edilmektedir; Güz dönemi için başvurular genellikle Nisan ayı içerisinde, bahar dönemi başvuruları ise Ocak ayının ilk haftasında alınmaktadır.
Başvurulara ilişkin Genel Bilgilere http://www.boun.edu.tr/tr-TR/Content/Adaylar/Lisansustu_Programlarina_Basvuru.aspx adresinden erişilebilir. Kontenjanlar ve kriterler her dönem değişebildiğinden bir önceki döneme ilişkin ilana www.boun.edu.tr ana sayfasının sol üst kısmında yer alan Duyurular başlığı altından erişilerek bilgi edinilebilir.

7) Diplomamın İngilizcesini nereden, nasıl alabilirim?

Mevcut diplomalarda hem Türkçe hem de İngilizce metin birlikte yer almaktadır.
Geriye dönük olarak diploma düzenlenemez ancak istenmesi halinde mezuniyete ilişkin İngilizce resmi yazı hazırlanabilir (Bkz. Madde 2).

8) Gönüllü olarak kitap seslendirmek istiyorum, ne yapabilirim?

Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı (GETEM) ile iletişime geçerek sesli kitap okuması yapabilirsiniz.
Detaylı bilgi için: http://www.getem.boun.edu.tr – 0 212 359 76 59

9) Bir mezun olarak öğrencilere nasıl maddi destek sağlayabilirim?

Üniversitemizin Başarı bursları ve Gereksinim bursları olarak verdiği burslar vardır. Boğaziçi Üniversitesi Burs Ofisi aracılığıyla üniversitemizde eğitim gören öğrencilere destek olabilirsiniz.
Detaylı bilgi için: http://www.bursofisi.boun.edu.tr (Nişvan Kabakcı & Zeyno Beşikçi - 0 212 359 71 43)

1) Başarı bursları hakkında bilgi alabilir miyim?
Devletin ve üniversitemizin, ÖSYM sonucuna göre ilk 100'e giren öğrencilere verdiği burslardır. Üniversite kaynaklı başarı bursları, BÜMED tarafından karşılanan burslardır.

2) Başarı bursu nasıl verebilirim?
Doğrudan başarı bursu veremezsiniz, ancak, bazı başarı kriterleri belirleyerek, gereksinimi olan öğrencilere destek olabilirsiniz.

3) Gereksinim bursu nasıl verebilirim?
Burs Ofisi'nin internet sitesinde, "Burs Vermek İçin"'i tıklayabilirsiniz veya BÜVAK'ı arayabilirsiniz.

10) Mezun olarak kütüphaneden faydalanmaya devam edebilir miyim?

Tüm mezunlarımız, mezuniyetlerini belgeleyerek kütüphaneden faydalanabilirler ve isterlerse ödünç kitap alabilirler.

11) Kapalı yüzme havuzundan faydalanabilir miyim?

Mezuniyetlerini belgeleyen tüm mezunlarımız Hisar Kampüs Kapalı Yüzme Havuzundan faydalanabilirler.
İletişim Bilgisi: 0212 359 67 90
tuncay.kocabiyik@boun.edu.tr

12) Albert Long Hall Klasik Müzik Konserleri hakkında nereden bilgi alabilirim? Nasıl yararlanabilirim?

Albert Long Hall Klasik Müzik Konser bilet satışları konser günü saat 15:00 itibariyle Albert Long Hall fuayede (güney kampüs saatli bina) yapılmaktadır. Kombine sahipleri dışında yerler numarasız olarak satışa sunulmaktadır. Bilet ödemeleri nakit olarak tahsil edilmektedir.Kombine bilet sahibi olmak isteyen dinleyicilerimiz Kurumsal İletişim Ofisi Klasik Müzik Koordinatörlüğü'nden başvurularını yapabilirler.Öğrenci bileti alan dinleyicilerimizin yanlarında öğrenci kimliklerini mutlaka bulundurmaları gerekmektedir.

Kombine üyeliği ve konserler hakkında bilgi almak için : 0212 359 66 48

Bilet satış: Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs ( saatli bina alt katı ) Kurumsal İletişim Ofisi / Klasik Müzik Koordinatörlüğü 34342 Bebek-İstanbul

Bilgi için: Klasik Müzik Koordinatörlüğü

Telefon numarası: 0212 359 66 48

www.klasikmuzik.boun.edu.tr

klasikmuzik@boun.edu.tr